Asi ste už počuli termín „kulturistika“. Možno aj poznáte nejakého kulturistu. Čo to ale je kulturistika?
Kulturistika je životný štýl, ktorého cieľom je pevné zdravie a tvarovanie postavy pomocou silového tréningu a racionálnej výživy.
Kulturista je človek, ktorý dbá o svoje zdravie a tvaruje svoju postavu podľa dlhovekých kritérií estetiky a symetrie. Za kulturistu nemožno považovať niekoho, kto iba chodí do fitness centra. Kulturista tvaruje celé svoje telo tréningom – nevynecháva žiadnu svalovú partiu.
Skutočný kulturista nikdy nepripomína obézneho človeka (pod zámienkou objemovej prípravy), pretože má neustálu kontrolu nad svojím stravovaním a dbá na svoje zdravie. Samozrejme, že to neznamená, že kulturista si nemôže dopriať zákusok alebo fast food. Je to však pomyselná kvapka v mori dlhodobo racionálneho stravovania.
Kulturistika pôvodne viedla k vznešeným ideálom a mala dopĺňať harmonický rozvoj osobnosti. Žiaľ, posilovne priťahujú aj osoby jednoduchého charakteru, ktoré námahou uspokojujú svoje primitívne pudy. Takíto jedinci nemajú s kulturistikou nič spoločné.
Súťažná kulturistika
Prirodzený ľudský sklon porovnávať sa neobchádza ani kulturistov. Preto sa v polovici 20. storočia začínajú vo veľkej miere organizovať kulturistické súťaže.
Kulturistická súťaž je prehliadkou osvalených tiel. Svalový rozvoj je prvým kritériom, ktoré hodnotí rozhodcovský zbor. Druhým kritériom je tzv. forma – úroveň vyrysovania, teda zbavenia sa, čo najväčšieho množstva podkožného tuku. Kulturisti na súťaži dosahujú hodnoty telesného tuku pod 5%, vďaka čomu osvalenie na tele ešte viac vynikne.
Hodnotí sa takisto symetria – aby boli jednotlivé svalové partie približne rovnako rozvinuté. V modernej kulturistike patrí k celkovému hodnoteniu aj vzhľad a úprava pokožky. Kedysi sa používali špeciálne oleje a farbivá. Dnes sú to moderné nástreky, ktoré za niekoľko minút poskytnú tropickú farbu pokožky.
Samostatnou kapitolou je pózing – teda estetické zobrazenie vypracovanej postavy pred publikom vo forme statickej pózy. Rozlišujeme tzv. povinné pózy, ktoré absolvujú všetci pretekári a na základe, ktorých nastáva finálová eliminácia. Vo finále potom súťažiaci predvádzajú 60 sekundové voľné zostavy.
V minulosti boli voľné zostavy majstrovským dielom. Pretekári dlhé hodiny ladili samotné pózy, ako aj prechody medzi nimi. Neváhali osloviť tanečných choreografov, či dokonca navštevovať hodiny baletu.
Kulturistika a narcizmus
Sú kulturisti narcisti? Podľa gréckej mytológie bol Narcisus krásny chlapec, ktorý pohrdol láskou bohyne Echo. Bohovia ho potrestali tým, že sa zamiloval do vlastného odrazu na hladine jazera, od ktorého nemohol odtrhnúť pohľad.
Kulturisti sa na seba pozerajú v zrkadle viac, ako bežná populácia. No skutočný kulturista nie je márnomyseľný a neprepadá narcistickým sklonom. Opäť však platí, že vidina svalnatej postavy môže byť veľkým lákadlom pre nevyrovnaných jedincov.