Znie to zvláštne, ale treba sa učiť aj odpočívať.
Ak by sme spravili anketu, kto je nesvoj počas voľného dňa od cvičenia, zrejme by sme sa dostali na vysoké percento. Predsa, čím viac trénujeme, tým sme lepší, svalnatejší a vyrysovanejší.
Ak už teda kývneme dňu bez činiek, tak sa ho snažíme, čo najlepšie využiť: „Potrebujem predsa troška kardia. Cítim, ako tuhnem, takže musím strečovať. A súťaž sa mi už blíži, tak musím pilovať to pózovanie,…“
Menej je viac
Tak ako v prípade estetických zákrokov pier a iných častí tela, aj v tréningu platí zásada: menej je viac – v zmysle tréningového objemu. Ak by sme už polemizovali, či to platí pre maximálne svalové prírastky, jednoznačne to platí pre celkové zdravie a duševnú pohodu.
Treba si teda osvojiť myšlienkové nastavenie – odpočívam kvôli svojmu telu a tak v konečnom dôsledku robím viac pre moje výsledky.
Oddýchnuté telo sa tak rýchlo nezraní, neochorie a oddýchnuté telo nepotrebuje 3 mesiace voľna od tréningu, pretože „vyhorelo“.
Rutina zabíja
Zabudnime nachvíľu na všetky tie motivačné keci. Jasné, treba ísť, keď sa mi nechce. Keď mám plán ísť 3x do týždňa cvičiť a v piatok sa mi už nechce, tak si ich treba pustiť a prekonať to.
Ale keď cvičim 6+1, každé ráno mám kardio, neviem poriadne spať, nechutí mi jesť a premýšľam, aké to bude krásne v lete na dovolenke, keď nebudem 2 týždne cvičiť, tak je to zle.
Nech akokoľvek milujete chladný pocit jednoručiek v dlaniach, aj tréningom sa dá presýtiť. Tak ako milujem punčové rezy, nedávam si ich každý deň. Chcem si ich vychutnať, tešiť sa na ne a dopriať si ich za odmenu, ako taký malý sviatok.
Z rovnakého dôvodu som spolu s Dorianom Yatesom odporca predtréningoviek. Dorian dodáva: „K čomu sa potrebujete nakopnúť? Potrebuješ motiváciu do sexu? Seriem na motiváciu! Ak to miluješ, nepotrebuješ motiváciu.“
Len pre doplnenie, Dorian trénoval 4x do týždňa a jeho tréning netrval dlhšie ako 40-50 minút.
Úplné voľno alebo aspoň prechádzka?
Odpoveď je jednoduchá: ako sa citíte. Ak cvičíte 3-4x do týždňa, kľudne zvládnete ísť sa počas voľna prebehnúť, alebo si zaplávať, prípadne ísť na bicykel.
Je to teda veľmi individuálna záležitosť. Sú športovci, ktorí aj doplnkové činnosti vložia do tréningového dňa a počas voľna majú proste vyložené nohy. Ďalší si doprajú aspoň 30 minútovú prechádzku.
Niektorí popisujú, stavy podobne malátnosti, ak majú úplné voľno. Môže to byť znamenie práve nedostatku odpočinku, keď je organizmus nastavený na neustály výkon a je celkom „v šoku“, keď sa nič nedeje.
Čo mám robiť celý deň?
Starosti ľudí, ktorí sa toto opýtajú by som chcel mať 🙂 Venujte sa priateľke, rodine, nájdite si koníček, vzdelávajte sa,…
Život nie je len cvičenie. Cvičenie je pomyselným kľúčom ku kvalitnejšiemu životu. Ten sa ale nežije v priestoroch fitness centra.