Môžeme považovať miernu konzumáciu alkoholu za zdraviu prospešnú?

V poslednej dobe sa stretávame s novým trendom. Ľudia a stránky zaoberajúce sa výživou, dokonca aj tie predkladajúce „vedecké informácie o výžive“, začali vo veľkom démonizovať alkohol.

Alkohol je rozhodne zodpovedný za mnoho problémov ľudskej spoločnosti. Napriek tomu sme sa rozhodli uverejniť tento článok, ktorý pôjde proti tomuto trendu.


Mierna konzumácia

Pokiaľ ste čítali nejaké publikácie o výžive, takmer vždy ste sa mohli stretnúť s tvrdením, že mierna konzumácia alkoholu je zdraviu prospešná.

Pod miernou konzumáciou rozumieme 0,33 l piva alebo 0,2 l vína alebo 0,03 l tvrdého alkoholu za deň, pre priemerného muža.

V roku 2023 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala nové usmernenie, v ktorom sa uvádza, že „čo sa týka konzumácie alkoholu, nejestvuje niečo, ako bezpečná dávka, ktorá by neovplyvňovala zdravie.“(1)

Táto organizácia dokonca alkohol zaradila medzi karcinogény I. triedy (patrí sem aj tabak, UV žiarenie či plutónium,…).


Sedliacky rozum

Tu sa musíme na chvíľu zastaviť. Ak by sme prijali nastolený trend, tak by sme mali začať zakazovať vychádzanie na denné svetlo (UV žiarenie je tiež karcinogén). Takisto by sme mali začať démonizovať kyslík, ktorý je jedným z hlavných zdrojov voľných radikálov.

Naše staré mamy zvykli hovorievať: z každého rožka troška. Rovnako to platí aj s alkoholom. Samozrejme, že piatkový „reset hlavy“ je hlúposť. Na zamyslenie je aj každodenná konzumácia alkoholu – hlavne, aký mám na ňu dôvod?

Ale pokúšať sa teraz o nejakú „ideologickú formu prohibície“ tiež nie je cesta a možno je to doslova slepá ulička.


Štúdie o červenom víne

Vedci sa však témou alkohol a zdravie zaoberajú už niekoľko rokov. A máme mnoho údajov. Výskumy napríklad potvrdili, že miernej konzumácii alkoholu predsa možno prisúdiť určité zdravotné benefity.(2)

Rešerš publikovaných štúdií, ktorý zverejnili v roku 2023 uverejnil nasledovný záver, špeciálne o víne:

„Existujú silné vedecké dôkazy z [rôznych] krajín, že mierna konzumácia vína zvyšuje dlhovekosť, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a výrazne neovplyvňuje celkové riziko rakoviny, aj keď je potrebné zdôrazniť, že nepitie alkoholu je lepšie na prevenciu rakoviny.“(3)

O resveratrole sme písali v samostatnom článku. Kritici alkoholu uvádzajú že jeho množstvo vo víne je „príliš malé, aby malo potenciálne zdravotné benefity.

Zabúda sa však na to, že údaje v štúdiách z ktorých čerpajú, boli založené na umelej suplementácii resveratrolu a pri takejto forme musia byť prijaté dávky oveľa väčšie.

O benefitoch vína nájdeme aj rôzne historické zmienky, napríklad aj tú z Nového Zákona, keď apoštol Pavol odporúča mladému Timotejovi, aby „nepil iba vodu, ale pre svoje časté choroby užíval trochu vína.“


Záver

Či sa niekto rozhodne piť alkoholické nápoje je slobodnou voľbou každého jednotlivca (zatiaľ). Tvrdiť, že alkohol treba vylúčiť zo stravy je ale podľa nás príliš radikálne tvrdenie.

Je to podobné, ako by sme vyhlásili, že pokiaľ nebudete vychádzať z domu, tak budete zdravší. Otázkou zostáva, či by sme to mohli ešte nazývať život.


Použitá literatúra:

1) Anderson BO, Berdzuli N, Ilbawi A, Kestel D, Kluge HP, Krech R, Mikkelsen B, Neufeld M, Poznyak V, Rekve D, Slama S, Tello J, Ferreira-Borges C. Health and cancer risks associated with low levels of alcohol consumption. Lancet Public Health. 2023 Jan;8(1):e6-e7. doi: 10.1016/S2468-2667(22)00317-6. PMID: 36603913; PMCID: PMC9831798.

2) Snopek L, Mlcek J, Sochorova L, Baron M, Hlavacova I, Jurikova T, Kizek R, Sedlackova E, Sochor J. Contribution of Red Wine Consumption to Human Health Protection. Molecules. 2018 Jul 11;23(7):1684. doi: 10.3390/molecules23071684. PMID: 29997312; PMCID: PMC6099584.

3) Hrelia S, Di Renzo L, Bavaresco L, Bernardi E, Malaguti M, Giacosa A. Moderate Wine Consumption and Health: A Narrative Review. Nutrients. 2022 Dec 30;15(1):175. doi: 10.3390/nu15010175. PMID: 36615832; PMCID: PMC9824172.