Zvládli by ste previerku fyzických schopností, ktorá sa vyžaduje od príslušníkov elitnej francúzskej Cudzineckej légie?

Francúzska Cudzinecká légia (Légion étrangère alebo iba Légia) vznikla v roku 1831, keď sa posledný francúzsky kráľ Ľudovít Filip rozhodol rozšíriť svoju armádu o príslušníkov cudzích krajín. Ich služba mala byť využitá predovšetkým na územiach mimo Francúzska, čo v 19. storočí znamenalo najmä nasadenie v kolonizácii Afriky.

V období po druhej svetovej vojne sa jednotky légie stávajú synonymom špeciálnych elitných vojenských zložiek. Bývajú nasadzované do najťažších bojov s vysokou mierou úspešnosti, často aj proti značnej presile nepriateľa.

Mnohých motivuje k vstupu do légie nielen prestíž, ale aj výborný finančný zárobok a možnosť zisku francúzskeho občianstva po odslúžení 3 rokov služby (v prípade zranenia v službe je zisk občianstva okamžitý – pozn. redakcie).

Podmienky pre vstup do légie však vôbec nie sú jednoduché a adepti musia absolvovať náročné vstupné testy. Po ich úspešnom absolvovaní legionár podpisuje 5-ročný kontrakt a dostáva novú identitu. Po dezertéroch légia celosvetovo pátra, s vysokou mierou úspešnosti nájdenia odídencov.


Fyzické testy

Testy sa počas rokov menia a ako sami legionári uvádzajú: „limity sa znižujú“. Údajne sa vypustil Cooperov test (u nás známy ako 12-minútovka) a aj 150 km pochod „Le Raid“. K najaktuálnejším informáciám je ale ťažké sa dostať…

Prinášame teda pôvodný protokol Francúzskej Cudzineckej légie, ktorý mal preveriť fyzické predpoklady uchádzačov o službu:

Zhyby7 zhybov
12 minútovka2700 m
neskôr nahradená
Beep test*Level 5
Šplh (bez nôh)5 metrov
Lah-sedy100
Plávanie25 metrov
* obdoba člnkového behu (pozn. redakcie)

O technike zhybov pripravilo náborové centrum légie aj inštruktážné video – nie je zhyb, ako zhyb…


Tieto hodnoty sú minimálne požiadavky, aby sa s vami niekto vôbec ďalej bavil. Ak ich dosiahnete, nemáte ešte nič garantované, pretože dosiahnuté výkony sa porovnávajú v rámci celej skupiny, takže najslabší sa s légiou lúčia.

Úspešní uchádzači pokračujú na ústnych pohovoroch a po absolvovaní psychotestov sú zaradení do základného výcvikového programu, počas ktorého dostanú riadne do tela: denne sa venujú tréningu a fyzickej práci v kasárňach. Spia iba 6 hodín denne!

Na záver sa zvykol robiť 150 km pochod „Le raid“, počas ktorého legionári 3 dni pochodovali s plnou poľnou o hmotnosti cca 40 kg. Po každom dni prebieha vedomostný test a na záver sa zvykol robiť aj test sebaobrany.

Niet divu, že iba 1 z 8 kandidátov dostane zelený baret a môže si hovoriť legionár.


Kódex cti Legionára

  1. Legionár, si dobrovoľník, ktorý slúži Francúzsku so cťou a lojalitou
  2. Každý legionár je tvoj brat v zbrani. Nezáleží na tom, akej národnosti, rasy alebo náboženstva je tvoj brat. Preukážeš mu solidaritu, ktorá je potrebná na vytvorenie jednej rodiny
  3. V úcte k tradícii a starým legionárom je sa vysoko cení disciplína a kamarátstvo. Odvaha a lojalita sú tvojimi cnosťami
  4. Hrdosť na to, že si legionárom, prejavíš tak, že budeš vždy čistý, že si zachováš hrdosť, ale pokorný charakter a že budeš udržiavať kasárne čisté
  5. Elitný vojak – trénuješ dôsledne, staráš sa o svoju zbraň a svoju pohodu a neustále premýšľaš o svojej fyzickej kondícii
  6. Misia je posvätná – vykonávaš ju, kým nie je hotová, a ak je to potrebné aj s nasadením života
  7. V boji konáš bez vášne a nenávisti. Rešpektuješ porazeného nepriateľa a nikdy neopustíš ani svojho mŕtveho alebo zraneného kamaráta, ani svoju zbraň