Prečo sa nám vzďaľujú myšlienky kalokagatie?

Arnold vo večernej škole (1973).

V antickom grécku bolo sformulovaných mnoho myšlienkových smerov, ktoré dodnes ovplyvňujú smerovanie ľudskej spoločnosti. Jedna však začala upadať a o nej bude tento článok. Gréci ju nazývali „kalokagathia.“

Tento výraz sa skladá z dvoch slov: kalos (krásny) a agathos (dobrý). Hoci o presnom význame a pôvode toho slova panujú medzi historikmi spory („netradične“), ideál uplatňujúci sa vo výchove má pomerne jasný odkaz.

Koho by táto téma zaujímala podrobne, odporúčam článok Ireny Martinkovej z českej FTVS UK.

Stručne by sa dalo povedať, že myšlienkou je harmonický rozvoj vnútornej osobnosti a vonkajšieho tela. Teda, že človek sa má usilovať vyzerať dobre fyzicky ale nesmie zanedbávať rozvoj svojho vnútra.


Šampióni histórie

Lee Haney má vlastnú charitatívnu organizáciu.

Ak by sme sa pozreli do histórie, prví „fitnesáci“ a kulturisti tento ideál spĺňali do bodky. Steve Reeves, legendárny kulturista a neskôr herec, dokázal skĺbiť svoju skvelú postavu s inteligentným prejavom, ktorý inšpiroval masy k tomu, aby začali so silovým tréningom.

Neskorší šampión Arnold Schwarzenegger je azda najlepším príkladom toho, ako je dôležitý nielen rozvoj tela ale aj osobnosti. Arnold popri kulturistickej kariére študoval v škole, chodil do jazykových kurzov, na kurzy herectva a ako sa hovorí „rest is history“.

Ďalším skutočným šampiónom bol Lee Haney. Okrem svojho masívneho trojuholníku bol známy svojou charitatívnou činnosťou. Lee venoval množstvo prostriedkov, ktoré nadobudol ako kulturistický šampión na rozvoj mládeže a boj proti chudobe.

Osobnosť pretekára bola často tým povestným jazýčkom na miske váh, ak sa rozhodovalo o titule Mr. Olympia. Kevin Levrone, Flex Wheeler či Nasser El Sonbaty mali takmer dokonalé postavy, ale predsa ich porazili šampióni, ktorí mali ešte čosi navyše.


Príklady z dneška

Žiaľ, dnes zažívame „dobu bizárovú“. Čím je niečo nenormálnejšie, tým viac „lajkov“ a videní. No podobná popularita nemá skutočnú hodnotu.

Prečo? Pretože na to byť „šašom“ netreba skoro žiadne úsilie a dá sa to dosiahnuť prakticky zo dňa na deň. Mať výbornú postavu je už o niečo náročnejšie, ale v dnešnej dobe je to jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým.

Byť dobrým človekom, ktorý obohacuje svoje okolie si však vyžaduje dlhoročný osobnostný rozvoj.

Aj na slovensku máme takých šampiónov. Historicky prvý majster Československa v kulturistike Juraj Višný, vyštudoval architektúru a je skutočným vyznávačom ideálov fitness. Do dnešných dní sú jeho rozhovory pre médiá skvelou reklamou na kulturistiku.


Ako na to?

Nájdi si záľubu – fotografovanie, maľovanie, hudobný nástroj,… Čítaj knihy. Vzdelávaj sa, či už v silových športoch, alebo inej problematike. Sprav si rozhodcovské skúšky. Možností je nekonečne veľa.

Ak chceme motivovať druhých, aby sa sami pustili do „železnej hry“ a najmä, aby pri nej vydržali dlhé roky, nestačí k tomu obrovský biceps alebo guľatý zadok. O skutočných šampiónoch a šampiónkach rozhoduje to, čo im je vidno v tvári a čo vychádza z ich úst.