Masážne valce sa postupne udomácňujú vo výbave komerčných a domácich fitness centier. Treba vôbec valcovať? Ak áno, tak kedy?

Masážny valec (angl. foam roller) je relatívne nová športová pomôcka. Vyrába sa v rôznych prevedeniach, čo sa týka napr. jeho tvrdosti (od mäkkej peny po veľmi tvrdú) alebo štruktúry povrchu (hladký alebo s vrúbkami). Na čo je táto pomôcka určená?


Rehabilitácia

Penový valec je skvelou voľbou pri úľave od bolesti. Jeho hlavným cieľom mala byť myofasciálna masáž. Myofascia je spojivové tkanivo, ktoré obaľuje svaly a oddeľuje ich tak od okolitých orgánov. Tekutina vo vnútri fascie sa môže začať hromadiť, resp. neprúdi správne (vytvárajú sa spazmy) a tak vytvára tlak na okolité tkanivá, čo pociťujeme vo forme stuhnutosti a bolesti. Penový valec dokáže rozprúdiť tekutinu vo fascií a prináša takmer okamžité uvoľnenie.

Valec je neoceniteľná pomôcka, ak ste sa zle vyspali a vstali ste „polámaný“. Pár minútová rozcvička s valcom vás vráti do prevádzky-schopného stavu.


Rozcvičenie pred tréningom

Valcovanie je výbornou alternatívou k strečingu. Klasický strečing môže byť po celodennom sedení príliš agresívnym pohybom pre pohybovú sústavu. Rozcvička na valci dokáže výborne zohriať svalstvo a zvýšiť prekrvenie valcovaných partií. Každej valcovanej partii by ste sa mali venovať minimálne jednu minútu a nemali by ste sa jej venovať dlhšie ako dve minúty. Následný dynamický strečing bude oveľa efektívnejší.


Boľavé začiatky

Spočiatku bude pre vás valcovanie nepríjemné, až bolestivé. Pomerne rýchlo si však zvyknete a budete môcť na valec prenášať takmer celú hmotnosť tela. Pohyb by mal byť plynulý a po celej dĺžke svalu. Tempo nie je až tak rozhodujúce ako úplný rozsah pohybu.