O užívaní kĺbovej výživy určenej pre kone ste pravdepodobne počuli. Vyskúšali sme ju za vás. Ako ju hodnotíme?

So značkou ALAVIS a kĺbovou výživou pre kone som sa stretol prvý krát v roku 2017. Môj sused – už starší pán na dôchodku – mi opisoval, ako mal obrovské bolesti v kolene. Už pomaly ani nemohol chodiť. Niekto mu odporučil kĺbovú výživu pre kone.

Hovoril som si: „topiaci sa aj stebla chytá“ a iba som v mysli prevracal zrak, že „aké hlúposti ľudia nevymyslia“. Vraj mu ale pomohla a vyhol sa tak nutnej operácii.

O niekoľko rokov neskôr som u našej úspešnej fitnesky zbadal na poličke modrú a oranžovú pixlu s nápisom „kĺbová výživa pre kone“. Spomenul som si na príhodu s mojím susedom a začal od nej vyzvedať čo a ako.

Ona sama si tento doplnok pochvaľovala a odporúčala ho aj svojim klientom. Vraj len treba prispôsobiť dávkovanie podľa ľudskej hmotnosti, pretože na obale sa dávkovalo pre 500 kg plnokrvníka 🙂


Tak som ju osedlal

Etiketa hovorí jasne 🙂

Sám som mal v tej dobe problémy s kolenom. Pre ostrú bolesť som už niekedy ani nemohol spať. Povedal som si: „vyskúšam, veď tak či tak to bude treba operovať“.

Objednal som, prášok dorazil a netrpezlivo som začal miešať. Rozpustnosť bola úplne mizerná! Dalo mi to prácu, kým som bol spokojný s konzistenciou nápoja a tá najväčšia pecka mala iba prísť. Po prvom ochutnaní sa mi jazyk totálne skrútil a žalúdok mi pripomenul, čo som mal na obed.

Keďže som odchovaný na českých proteínových prípravkoch 90. a mileniálnych rokov, tak som ešte nebol úplne skeptický a pokračoval v užívaní. A dobre som urobil!

Nespomínam si ako dlho som prípravok užíval, ale nebolo to dlhšie ako 2 týždne a bolesť v kolene jednoducho zmizla! Nechcel som tomu veriť, že tak rýchlo môže nastať zlepšenie.

Podrobil som teda koleno testu – prvé drepy boli veľmi opatrné a stále som čakal kedy to „pichne“. A nič. Mohol som ísť opäť hlboko dole, ako zvykneme hovoriť „ass to grass“.


Zloženie

Čo teda tento „zázrak“ obsahuje? V podstate nič prevratné, akurát je tu výrazne vyššia dávka tradičných zložiek kĺbových výživ:

MSM (methylsulfonylmethan) – organická zlúčenina síry. Táto látka oxiduje z dimethylsulfidu a následne sa počas zrážok dostáva do pôdy. Dlhé roky sa používa v rôznych doplnkoch výživy, hoci štúdiami nebola jednoznačne preukázaná jeho schopnosť pozitívne ovplyvniť bolesť kĺbov. Látka je považovaná za bezpečnú – neboli preukázané nežiaduce účinky pri vyššom dávkovaní.

Výrobca uvádza, že používa unikátny MSM v najvyššej kvalite pod značkou LIGNISUL.

Glukozamín sulfát (GS) – ďalšia zlúčenina síry. GS je súčasťou liečiv a doplnkov výživy určených na pomoc pri artróze. Táto látka je pomerne dobre preskúmaná a štúdie sú jednoznačnejšie, čo sa týka jeho pozitívneho účinku.

Účinok sa dostavuje až po 4-6 týždňoch užívania. Štúdia v časopise Lancet naznačuje, že GS zrejme dokáže zastaviť degeneráciu kĺbovej chrupavky. (REGINSTER, J. Y., et al. – Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial)

Chondroitín sulfát – jedna z hlavných stavebných látok chrupavky. Jedná sa o polysacharid a preto je schopný viazať vodu v chrupavke. Vekom prirodzene klesá jeho produkcia. Je preukázané, že zabraňuje rôznym enzýmom rozkladať chrupavku, no tiež pri dlhšom užívaní (minimálne 4 týždne).

Kolagén typu I a II – vo vode rozpustný proteín, ktorý je základnou stavebnou látkou podporných tkanív. Doteraz poznáme 27 druhov kolagénu a toto číslo nebude pravdepodobne konečné. Najrozšírenejší je typ I, ktorý sa nachádza v pokožke, šlachách a kostiach.

Kolagén typu II sa vyskytuje v chrupavkách a vďaka nemu je chrupavka pružná a dokáže dobre absorbovať nárazy. V ALAVISe sa nachádza vo forme CARTIDYSS, ktorý sa získava z rají.

Vitamín C – významný antioxidant v ľudskom organizme. V kĺbovej výžive pomáha znižovať zápal a tvoriť nové tkanivá, predovšetkým kolagén.


Oplatí sa?

Za mňa hovorím áno. Tento doplnok mám odskúšaný aj na mojej rodine a zverencoch. Väčšina bola s účinkom spokojná.

Postupom rokov sa ALAVIS stal známym a prišla aj prvá vlna väčšej kritiky. Vraj veterinárne prostriedky nepodliehajú takej kontrole kvality, ako prípravky pre ľudí, ba dokonca v jednom mienkotvornom denníku písali, že môžu spôsobiť rakovinu…

V tom sa mi tiež páči prístup výrobcu. Miesto toho, aby sa nezmyselne hádal vytvoril pár rokov dozadu verziu pre ľudí. Neviem či zlé alebo dobré jazyky tvrdia, že obsah je prakticky totožný s pôvodným prípravkom – hoci niektorí sa budú biť do pŕs, že veterinárny prípravok je účinnejší. Možno aj preto ho niektoré eshopy držia dodnes v ponuke pôvodný veterinárny prostriedok – s poznámkou, že je určený iba pre zvieratá 🙂


Dávkovanie

Zaujímavosťou je, že slovenská a česká etiketa sa líši v odporúčanom dávkovaní. Slovenská nálepka uvádza maximálne pol odmerky denne (2,25 g). Tá originálna od výrobcu uvádza denne 1 odmerku (4,5 g). Nezistili sme, či sa jedná o nejakú odchýlku v legislatíve oboch krajinách alebo prečo vznikol tento rozdiel.

Mne osobne sa osvedčila dávka minimálne 2 g MSM (methylsulfonylmethan) a 1,5 g glukozamínu denne, čo odpovedá 1 odmerke.

Poznámka na záver: tento článok si nikto neobjednal a nikto nám zaň nezaplatil 🙂